İşaret Dili

Eller Konuştu, Gözler Gördü

Türkiye’de ilk olan, Ellerimiz Konuşuyor projesiyle işitme engelli hastalarımızla iletişim kurmak amacıyla işaret dili eğitimi alıp; engelsiz bir MAYAGÖZ için çağrı merkezinde görüntülü randevu vermekteyiz.

2004 yılından bu yana faaliyette olan MAYAGÖZ, toplumun her kesimindeki bireylere en iyi şekilde hizmet vermeyi kendisine ilke edinmiş bir göz merkezidir. 2009 yılında yeni hizmet binası ile modern ve yenilikçi bir yaklaşım ile hizmet vermeye devam etmekte olan MAYAGÖZ kurucularından olan Op. Dr. Sefer Ogün BÖLÜK yaklaşımlarını şu şekilde anlatıyor: “MAYAGÖZ olarak toplumun göz sağlığı konusunda yenilikçi uygulamaları ve teknolojileri kullanıyoruz. Ancak daha da önemlisi uzman personelimize yaptığımız yatırım ile hastalarımıza daha iyi hizmet vermek için çaba gösteriyoruz. İnsan sağlığına hizmet verirken, kendi çalışanlarımızın da en üst beceri ve donanıma sahip olmalarına özen gösteriyoruz.”

Herkesin eşit ve özgür bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Sefer Ogün BÖLÜK, özellikle engellilerin bu konuda ciddi sıkıntı yaşadıklarını, topluma sağlık sunma görevi bulunan hastane ve merkezlerin engellilerin de rahatlıkla faydalanabilmesi için yöneticilerin bu alanlarda yatırım yapmaları gerektiğini ifade ediyor. Op. Dr. Sefer Ogün BÖLÜK, bu çerçevede başlattığımız girişimi şu şekilde anlatıyor: “2014 yılında özel bir çalışma yaparak işitme engellilerin de merkezimizden daha rahat faydalanabilmelerini istedik. İşitme engelli hastalar bu güne kadar sağlık sorunları için muhakkak yanlarında birini getirmek zorunda kalıyorlar ya da doktor ile muayene esnasında sürekli yazışarak irtibat sağlıyorlardı. Biz kağıt-kalemi ya da hasta refakatçisini aradan çıkarmak, doktor ile hastanın daha rahat iletişim kurabilmesini istedik. Bu yüzden hasta ile doğrudan irtibatta olan tüm personelimize işaret dilini öğrettik.”

Yüz yüze yetmez, her zaman konuşalım

Hastalar ile doğrudan irtibatta olan personelimizin tamamına 3 aylık sürede işaret dili eğitimi verildi. MAYAGÖZ çağrı merkezine ve hastalar ile iletişimde olan personele, hastaların randevu veya tedavi sonrası bilgilendirme için aradıkları çağrı merkezine, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden görüntülü görüşme yapabilme imkanı sağlandı. Böylece işitme engelli hastalar, doğrudan görüntülü görüşme başlatarak işaret dili üzerinden haberleşebilir hale geldiler.

MAYAGÖZ olarak işitme engelli hastalarımızın hayatını kolaylaştırmak, göz ile ilgili sorunlarında onlara daha yakından yardımcı olmak istiyoruz. Görüntülü görüşme imkânı sunduğumuz hastalarımız, ses yerine işaret dilini kullanarak randevularını alabiliyor, tedavileri konusunda sormak istediklerini bizlere iletebiliyorlar. Bu yenilikçi çözüm sayesinde hastalarımız sürekli hastaneye gelmek zorunda kalmadıkları gibi kağıt-kalem ya da işaret dilini bilen refakatçi kullanma gereği de hissetmiyorlar. 3G üzerinden işaret dili ile haberleşmek, hastalarla olan iletişimimizi hızlandırırken, onların memnuniyetini de artırmış olduk.

Copyright Maya Göz | 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.