Ayakta Tedavi Cihazları

ARGON LAZER

Retina ve beslendiği damarlarda meydana gelen deformasyonların tedavisinde, diyabetik retinopati, retina damar tıkanıklıkları, retina yırtığı-deliği ve yüksek miyop hastalarda retinanın ince olması durumda kullanılan bir lazer türüdür.

SELEKTİF LAZER TRABEKÜLOPLASTİ (SLT)

SLT, açık açılı glokom hastalığında göz içi basıncını düşürmekte kullanılan geliştirilmiş bir lazer tedavi yöntemidir. SLT ile düşük dozda lazer enerjisi tıkalı kanalcıklara gönderilerek pigment içeren hücreler tahrip edilerek, yok olmaları sağlanır. Böylece tıkalı kanalcıklar açılarak, sıvı akışı normalleştirilir ve göz içi basıncı normal seviyesine düşer. Bu işlem yapılırken kanalcıklar etrafındaki pigment içermeyen hücreler lazer enerjisinden hiçbir zarar görmez. Bunun için de yan etkisi yok denecek kadar azdır ve birden fazla sefer uygulanabilir. Diğer tedavi yöntemlerinden hiçbirine cevap vermeyen glokom hastalarında bile etkin bir tedavi sağlayabilir.

SLT tedavisi poliklinik şartlarında, muayene odasında yapılır. Herhangi bir ameliyat koşulu gerektirmez. Tedaviye başlamadan önce anestetik bir damla ile göz uyuşturulur. Sonra özel bir mikroskop kullanılarak lazer tedavisine başlanır. İşlem birkaç dakikada biter ve hasta herhangi bir ağrı veya acı duymaz.

Hastanede yatmak veya günlük aktiviteleri kısıtlamak gerekmez. Bir kaç günde göz tansiyonu belirgin şekilde düşer. Belli süre ilaç kullanmak gerekebilir. Bu arada hastanın hekim kontrollerini aksatmaması gerekir. SLT tedavisi göz tansiyonuna bağlı oluşan görme kaybını geri getirememektedir. Hastanın mevcut görme derecesinin korunmasına yönelik bir tedavi girişimidir.

YAG LAZER

Katarakt cerrahisi esnasında göz içi lensi ince bir zar üzerine yerleştirilir. Zamanla bu zar saydamlığını yitirir. Bu matlaşma, görmede yavaşça azalma yapar. Hasta, sanki yeniden katarakt başlıyormuş gibi hisseder. Ameliyattan yeteri kadar zaman geçtikten sonra Yag Lazer uygulamasıyla (kapsülotomi) bu matlığın giderilmesi gerekir. Yag Lazer ile yapılan lazer uygulaması sonucunda bu zar parçalanarak görüş kalitesinin artması sağlanır.

Yag Lazer uygulaması aslında bir ışık tedavisidir ve göze herhangi bir cihaz veya aletle temas edilmeden uygulanması mümkündür. Acısız bir şekilde saniyeler içerisinde zar açılır ve hasta net bir görüşe kavuşur. Uygulama, hasta muayene koltuğunda otururken yapılır.

Yag Lazer aynı zamanda dar açılı glokom tedavisinde göze rengini veren iris dokusunda milimetrik bir açıklık oluşturarak göz tansiyonu tedavisinde de kullanılır.

Copyright Maya Göz | 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.