Eşel (Görme) Testi

Gözünüzde görme ile ilgili bir problem olduğuna inanıyorsanız bu testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken ekranınıza normal izleme mesafesinde oturup (göz ile ekran arası yaklaşık 60 cm) bir gözünüzü eliniz ile kapatıp, satırlardaki harfleri yanında yazan bakma mesafesine göre incelemek. Aynı işlemi diğer gözünüz için de tekrarlayın.

Sorunsuz bir insan gözü 20/20 mesafesindeki yazıyı okuyabilmelidir. Eğer yazıları okumakta sıkıntı çekiyorsanız göz doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yazıları düzgün okuyabiliyorsanız bile fark edilmesi güç rahatsızlıkların önüne geçilmesi için düzenli olarak göz doktorunuza görünmenizde fayda vardır.


Görme Ölçüm Birimi;

Görme ölçüm birimi, uluslararası tıp dilinde 'feet' ile belirtilir. 20 feet=yaklaşık 6.6 metre'dir. %100 görme durumu, 20/20 olarak ifade edilir. Türkçe ifade edersek; yaklaşık olarak 66 metre uzaklıktaki cisimleri tam olarak görebiliyor anlamına gelir. %10 görüş, tıp dilinde 20/200 feet olarak ifade edilirken, tercümesi; yaklaşık 66 metre mesafenin 6.6 metresini tam olarak görebiliyor anlamına gelir.

Copyright Maya Göz | 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.