Genel Sağlık Kontrolünde Gözün Önemi

Göz muayenesi, belirgin şikayetler olmasa bile basit bir sağlık kontrolünden geçmek isteyenler için en uygun yöntemdir. Göz muayenesi ile gizli kalmış şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kan hastalıkları, böbrek sorunları gibi pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, her türlü damar hastalıkları, beyin hastalıkları, başka hiçbir işleme gerek duymaksızın gözden saptanabilir. Bu tanıları koymak için birkaç dakika süren göz muayenesi yeterlidir. Göz yapısından; kişinin böbreğindeki, midesindeki, bağırsağındaki hatta beynindeki damar yapısı hakkında bilgi edinilebilir. Neredeyse vücudun tüm yapısı hakkında yalnızca göz dibi muayenesi ile bilgi alınabilmesi mümkündür. Kişinin hiç bir şikayeti yokken, tansiyonunun yüksek olduğunu klasik bir göz muayenesinde belirlenebilir.

Tiriod bezi bozukluklarında göz büyümeleri sıklıkla olur. Multiple Skleroz (MS) hastalığı aslında teşhisi bir hayli zor hastalıklardan biridir. Ancak, ilk belirtisini göz muayenesi ile saptanabilir. Gelip geçici çift görmeler, görme kayıpları, kapak düşüklükleri bu hastalığın ilk belirtileridir. Beynin bir uzantısı olan göz aynı zamanda beynin içine bakabilme olanağı tanır. Görme sinirindeki en ufak değişiklikler bile tümörün habercisi olabilir. Hatta göz muayenesinden sonra birkaç küçük testle tümörün yeri belirlenebilir.

Karaciğer hastallıkları da kolesterolü fazla olanlar gibi göz bulguları ile ortaya çıkabilir. Kan kanseri, akdeniz anemisi, demir eksikliği gibi kan hastalıkları da henüz şikâyetler belirmeden, göz dibine bakılarak teşhis edilebilir.

Bu nedenledir ki göz sağlığı ve muayenesinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Yıllık olan rutin kontrollerinizi sağlığınız için ihmal etmeyiniz.

Copyright Maya Göz | 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.