Güneş Gözlüklerinin Önemi

Güneş ışınlarının parçası olan ultraviyole ışınlarına (UV) uzun süre maruz kalınması göz kapağı cildine, kornea ve göz merceğine zarar verebilir. Gözlerin bu zararlı ışınlardan korumanın en sağlıklı yolu UV blokajlı güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka ile birlikte UV blokajlı kontak lens kullanmaktır. Gözler UV radyasyonuna ne kadar çok maruz kalırsa, UV hasarlarının kümülatif etkilerine bağlı olarak, göz rahatsızlıklarının ve yaşa bağlı göz hastalıklarının oluşma riski de o kadar artar. Ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalan uzun yol şoförleri de bu nedenle güneş ışınlarından korunmak zorundadırlar. Ozon tabakasındaki azalma, daha fazla UV-B radyasyonunun yer yüzeyine ulaşmasına neden olmaktadır. Ultraviyole radyasyon bulutsuz ve açık günlerde daha fazla miktarda yere ulaşır. Ultraviyole etkisi karda, kumda ve suda daha fazladır. Deniz seviyesine göre yükseklik arttıkça ultraviyole seviyesi artar. Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatler ise 11.00-14.00 arasıdır.

Kısa dönemde UV radyasyonu kornea enflamasyonuna (fotokeratit) sebep olabilir. Bu da ağrı, kızarıklık, yabancı cisim hissi, ışığa aşırı hassaslık normalin üzerinde yaşlanma gibi etkilere sebep olabilir. Uzun dönemde ise katarakt, piterjiyum ve retina-makula hasarlarına neden olmaktadır. UV blokajlı kontak lenslerin çevresel UV radyasyonunu emmede-saptırmada etkili oldukları kanıtlanmıştır. Yüksek kaliteli UV koruması olan güneş gözlükleriyle beraber kullanılmaları daha etkili olmaktadır.

Güneş gözlüğü kullanmak, gözü zararlı güneş ışınlarından büyük ölçüde korur. Fakat güneş gözlüğü seçerken dikkatli olmalıyız. Yoksa gözümüze başka zararlar da verebiliriz. Sadece gözlüğün modeline göre seçim yapmak çok yanlıştır. Özellikle de gerçek olmayan güneş gözlüklerini takmak göze büyük zarar verir. Bu yüzden ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarını yüksek oranda (% 99-%100) filtreleyebilen gözlükler tercih edilmelidir. Tüm gözü ve göz çevresini kaplayan güneş gözlükleri, çevreden yansıyan UV’yi bloke ettiği için faydalıdır. Güneş gözlüğü takıldığında göz bebekleri büyür ve güneş ışınları daha fazla göze geçer. Kalitesiz ya da sahte güneş gözlüğü takıldığında camdan UV ışınları yeterince emilmediğinden tüm zararlı ışınlar gözün hem merceğine hem de retina tabakasına daha fazla geçerek olumsuz etki yaratırlar. Güneş gözlüğünün polarize, antirefle ve UV ışınlarını kırıcı nitelikte olması güneş gözlüklerinde arayacağımız özellikleri başında gelmelidir. Ayrıca, garantili, sertifikalı, orijinal ve Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olmalıdır. Güneş gözlüğü tüm gözü kapatarak yanlardan ve yukarıdan gelen ışınları önlemelidir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalanlar güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemelidir. Sadece yazın değil kışın da güneş gözlüğü kullanmalıdırlar.

Copyright Maya Göz | 2023 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.