Katarakt

Katarakt, gözümüzün içinde doğuştan var olan merceğin şeffaflığını yitirmesi ve bunun sonucunda görme seviyesinde azalma, çift görme, ışık saçılması, gözlük numarasının değişkenlik göstermesi ile karakterize bir durumdur. Katarakt her yaşta görülebilir, ancak ilerleyen yaş ana sebeptir.

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. İlaç, gözlük kullanımı, göz damlası ile katarakt tedavi edilemez. Cerrahi sırasında şeffaflığını yitirmiş doğal mercek (lens) alınarak yerine yapay lens yerleştirilir.

Uzun süre bekletilmiş kataraktlarda görme kaybının yanı sıra göz tansiyonu, gözde şiddetli ağrı oluşabilir. Yine uzun süre bekletilmiş katarakt hastalarının ameliyatları diğer kataraktlı hastalara göre daha risklidir.

Katarakt ameliyatı diğer birçok ameliyata göre başarı oranı oldukça yüksek bir ameliyattır.

Kliniğimizde toric, multifokal, trifokal veya toric mutifokal göz içi lenslerinin hastaya uygun olup olmadığını anlamak için hastalarımız detaylı muayenenin yanı sıra topografi (kornea haritası) ve görme merkezinin tomografisi (OCT) gibi detaylı tetkiklerle değerlendirilmektedir.

"Femtosaniye Lazer" teknolojisi özel bir görüntüleme ve lazer sistemi ile katarakt cerrahisinin en önemli aşamalarının, el değmeden bilgisayar kontrolünde gerçekleştirilmesini sağlar. Katarakt ameliyatlarında doktor deneyimi oldukça önemlidir. Ancak nadiren de olsa insan elinin engelleyemediği bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. "Femtosaniye Lazer" teknolojisinin katarakt cerrahisinde kullanıldığı aşamalar:

· Lazer ile kornea kesisi

· Lazer ile kataraktlı merceğin ön yüzeyinin (kapsüloreksiz) planlanan ölçüde alınması

· Lazer ile kataraktlı merceğin planlanan sayıda parçalara ayrılması

· Astigmatın düzeltilmesi.

Copyright Maya Göz | 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.