Muayene Aletleri

GÖZLÜK KUTUSU ve ÇERÇEVESİ

Gözlük muayenesinde kullanılır. Sferik, silindirik, prizmatik camlar ve gözlük çerçevesi içerir. Hastaya takılan deneme gözlük çerçevesi üzerine bu camlardan hastaya uygun olanları takılarak görüntü netleştirilerek hastanın görme seviyesi ve gözlük camı değerleri ölçülür.

90'LIK LENS

Retina muayenesi için kullanılır. Hastanın gözüne temas etmeden retina, vasküler yapılar, optik sinir değerlendirilmesi için kullanılan lenstir.

ÜÇ AYNALI LENS

90'lık lens ile görülemeyen alanlar için kullanılır. Retinanın belirli bölgelerini gösterebilen üç adet aynası vardır. Hastanın gözü anestetik damla damlatılarak uyuşturulur. Lens hastanın gözüne temas eder ancak hasta ağrı duymaz. Rutin muayenede kullanılmaz.

ŞAŞILIK MUAYENESİ İÇİN KULLANILAN PRİZMALAR

Şaşılıkta kayma miktarının derecesini Prizm Diyoptri (PD) birimi cinsinden hesaplamaya yarayan aletlerdir. Bu aletler yardımıyla hastanın gözlüklü ve gözlüksüz kayma dereceleri farkları, ameliyatta gözü hareket ettiren kaslara yapılacak müdahalenin miktarı ve ameliyat sonrası kalan kayma miktarı değerlendirilir.

ISHIHARA (RENK KÖRLÜĞÜ DEFTERİ) TESTİ

Bu testin her sayfasında özel olarak renkli noktalardan oluşan sayılar ve şekiller vardır. İyi aydınlatmalı bir yerde, hastanın testteki sayıları okuması istenir. Hastanın görebildiği şekil sayısına göre hastanın renk körü (kısmi veya tam renk körü) olup olmadığı anlaşılır.

Copyright Maya Göz | 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.